Produkty aluminowe Krakdrut.jpg

Jaki drut na odgrom? (Zalety drutu aluminiowego)

Instalacje odgromowe to jeden z najważniejszych systemów obiektu – czy to przemysłowego, czy też mieszkalnego. Niestety, pojęcie o projektowaniu i tworzeniu tego typu rozwiązań często bywa nikłe, nawet u rzekomych „fachowców”. Zapewnienie bezpiecznego odprowadzenia i odpowiednie ustawienie zwodów mogą uratować obiekt przed nieodwracalnymi zniszczeniami, nie mówiąc już nawet o ludzkim życiu. Co stanowi główny budulec sprawnej instalacji? Oczywiście druty! Na rynku dostępne są przewody wykonane z różnych materiałów. Najczęściej spotykanymi są żelazne (ocynkowane), aluminiowe i miedziane. Powstaje więc istotne pytanie: aluminium, żelazo czy miedź?

Aluminium kontra żelazo

Przez długi okres czasu w Polsce popularne było wykonywanie instalacji z ocynkowanego żelaza (stali), do czasu kiedy weszły nowe normy, zezwalające na używanie aluminium. Stal charakteryzuje się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne i zginanie. Ma też dobrą przewodność w stosunku do średnicy przekroju. Jedną z najważniejszych rzeczy, przy wykonywaniu instalacji odgromowej, jest uzyskanie odpowiednio niskiej rezystancji uziemienia. Dlatego rezystywność materiału gra dużą rolę. Przewody wykonane z aluminium mają ponad dwa razy lepszą rezystywność, niż te wykonane z żelaza, a przy tym są znacznie lżejsze. Ponadto, dużo łatwiej poddają się kształtowaniu. Z tych powodów nadają się znacznie lepiej na przewody odprowadzające.

Łączenie różnych metali w instalacjach

Ze względu na miękkość aluminium, żelazo wypada znacznie lepiej jako pręt do wbijania uziomu pionowego. Nie zmienia to jednak faktu, że aluminium jest dużo lepsze do instalacji z uziomem otokowym, dlatego warto przeanalizować wybór materiału pod kątem projektu rodzaju uziemienia. Należy przy tym pamiętać, że łączenie dwóch różnych metali niesie za sobą złe skutki. Dla przykładu, łączenie ocynkowanego żelaza z miedzianym przewodem wymaga specjalnego złącza, które posiada mosiężną przekładkę oddzielającą oba elementy. Konieczność taka pojawia się dlatego, że na styku porównywanych metali dochodzi do korozji kontaktowej. Wchodzą one w reakcje elektrochemiczne, na skutek czego wykonana w ten sposób instalacja nie spełnia swojej funkcji. Chociaż istnieją sposoby zapobiegania takiej sytuacji, jak na przykład wspomniane złącze, to jednak rozwiązanie to generuje dodatkowe koszty i niesie ze sobą dodatkowe ryzyko. Najlepiej budować odgromienie z jednego tworzywa.

Instalacja z miedzi stosowana jest w przypadku, gdy inne elementy, które uwzględnia obiekt, dla przykładu – orynnowanie, wykonane są również z tego materiału. Jest to najdroższe i wcale nie najlepsze rozwiązanie, dlatego stanowczo odradzamy wybór miedzi.

Podsumowanie

W obliczu omówionych faktów, najlepiej jest wykonać odgromienie całkowicie z aluminium. Taka instalacja jest doskonałym rozwiązaniem przy projektowaniu odgromu obiektów mieszkalnych, takich jak domy rodzinne

© 2018 Internetowa Hurtownia Drutu Odgromowego www.KrakDrut.pl