Produkty aluminowe Krakdrut.jpg

Czy warto zainstalować instalacje odgromową?

A czy warto zapinać pasy podczas jazdy samochodem? Jeśli piorun nigdy nie uderzy w Twój dach, to nie warto instalować odgromienia. Nigdy jednak nie wiesz, kiedy nastąpi ten dzień. Dzień, w którym przeklniesz zaniedbanie tej kwestii.

Ogromne zagrożenie

Wyładowania atmosferyczne zagrażające życiu i mieniu, następują w wyniku ogromnego napięcia pomiędzy chmurą, a ziemią. Różnica potencjałów między tymi miejscami potrafi być tak wielka, że powstały na skutek wyładowania prąd, może osiągnąć natężenie nawet do 200000A. Piorun rozgrzewa powietrze do bardzo wysokich temperatur rzędu 30000°C. Taka energia oznacza, że jeśli piorun trafi w dom i przepłynie przez materiały łatwopalne, z łatwością zamieni je w zapałkę. Istnieje też duże ryzyko pęknięć i zniszczeń materiałów niepalnych - obiekt może się zawalić. Oprócz tego, jeśli zamontowałeś na dachu antenę lub inne urządzenie, piorun może dostać się do środka, na skutek czego, istnieje ryzyko całkowitego zniszczenia instalacji elektrycznej, czy też urządzeń do niej podłączonych. Jeśli w danej chwili będziesz znajdował się w ich pobliżu, jesteś bezpośrednio narażony na porażenie.

Złudne poczucie bezpieczeństwa

A co jeśli w pobliżu Twojego domostwa znajdują się wyższe obiekty? Mitem jest, że piorun zawsze uderza w najwyższy punkt, ponieważ w końcowej fazie wyładowania, tuż nad ziemią (nawet na wysokości zaledwie 60m), trafia w najbliższe miejsce. Mało tego! Jeśli wyładowanie liderowe (początkowa faza) rozwinie się w centrum ładunku w chmurze, znajdującym się bezpośrednio nad domem to istnieje duża szansa, że popędzi wprost na niego. Ponadto, wysoki obiekt w sąsiedztwie może być gorszym uziemieniem niż Twoje domostwo ze względu na gorszą przewodność materiałów.

Jak widzisz, bez względu na to co myślałeś o tym zagrożeniu, dom pozbawiony odpowiedniej instalacji odgromowej jest jak tykająca bomba. Ze względu na to, że aktywność piorunów jest większa w okresie od maja do września, zadbaj o to, aby już na najbliższą wiosnę odpowiednio zabezpieczyć swoje domostwo.

© 2018 Internetowa Hurtownia Drutu Odgromowego www.KrakDrut.pl